Altın Borsa Yatırım Fonu Programları

 

Altın borsa yatırım fonu planları, popüler olarak Altın ETF olarak bilinir. Tıpkı herhangi bir borsacıdan hisse satın aldığınız gibi altın satın almanın uygun bir yoludur. Altın takas fonu programlarına yatırım yapmak veya ticaret yapmak için Hindistan’daki herhangi bir borsa komisyoncusu ile bir demat hesabınızın ve ticaret hesabınızın olması gerekir. Alım veya satımların minimum alış miktarı 1 adetin katları olacaktır. Bir Birim Altın ETF, Hindistan piyasasında 1 gram altının fiyatına eşittir. Gold ETF’nin amacı, yerli altın fiyatlarına benzer yatırım getirileri sağlamaktır. Sadece 1 gramın katları halinde satın alarak altın biriktirebilirsiniz.

Altın borsa yatırım fonu programlarına yatırım yapmanın önemli avantajları:

*Altın alım satım fonu programlarının satın alınan tüm birimleri doğrudan demat hesabına alacaklandırılır. Yani hırsızlık, kirlilik sorunu yok. Ayrıca, altın borsa yatırım fonu planlarına yapılan yatırımları korumak için dolap ücreti ödemeye gerek yoktur. (Birçoğunuz Demat Hesabının Yıllık Bakım Ücretlerini ödemeniz gerekir)

* Hisse senedi gibi borsada alım satım kolaylığı. Hisse senedi piyasalarında işlem gördükleri için fiyatlandırmada şeffaflık. En az birim yaratım büyüklüğü kadar (genellikle 1Kg) satın almak isteyen büyük yatırımcılar, doğrudan ilgili bir yatırım fonu evi ile işlem yapabilirler.

* Altın borsa yatırım fonu planlarına (Altın ETF) yapılan yatırımlarda Menkul Kıymet İşlem Vergisi (STT), Satış Vergisi, Varlık Vergisi veya KDV ödemeye gerek olmadığı için yüksek vergi verimliliği

* Borsalarda işlem gördükleri için her yerde alım satım için tek fiyat.

* Alırken prim yok, satarken indirim yok ki fiziki Altın satıcılarının çoğu bunu takip ediyor. Bankalar ve kuyumcuların çoğu sadece altın veya külçe satarlar, ancak aynı fiyattan geri almazlar.

* Uzun vadeli sermaye kazançlarında faydalar.

* Altın ETF’nin fiyatı borsa web sitelerinde / borsa komisyoncularının ofislerinde gerçek zamanlı olarak mevcut olduğundan, yatırımların değerini gerçek zamanlı olarak takip edebilir.

Altın borsa yatırım fonu programlarına yatırım yapmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar:

Altın borsa yatırım fonu programlarına yatırımlar, vekil yatırım olarak altına yatırım yapmak için iyi bir seçenek olsa da, bazı noktaların dikkate alınması gerekir.

– Birçok yatırım fonu yatırım için Altın ETF sunarken, bazıları çok likit değildir ve bunları satmanın veya satın almanın yüksek etki maliyeti vardır.

– Altını 1 gramın katları şeklinde almalısınız ve küçük miktarlarda altına yatırım yapmak isteyen küçük yatırımcılar için uygun olmayabilir.

– Yatırım fonundan sadece 1Kg’nin katları olarak fiziki altın alabilirsiniz. 1Kg (1000 Adet) altındaki tüm birimlerin borsada satılması gerekir.

– Küçük yatırımcılar için Demat hesabındaki Yıllık Bakım Ücretleri yüksek olabilir. Altın değerinde herhangi bir prim ödenmesi gerekmemekle birlikte, aracılık ücretleri ve diğer geçerli vergilerin yatırımcı tarafından ödenmesi gerekmektedir.

– Yatırım fonları varlıkların %5’ine kadar likidite ihtiyacı için yatırım yapmadığından, altın borsa yatırım fonu programlarına yapılan yatırımların getirileri, yurt içi altın fiyatlarındaki getirilerle tam olarak eşleşmeyebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *